مام ضد تعریق یا دئودورانت ها ؟

مام ضد تعریق یا دئودورانت ها ؟

هیچ یک از ما نمی‌خواهیم که بدنمان بوی بد بدهد یا زمانی که دست خود را بالا می‌بریم زیر بغل، لکه‌دار یا خیس عرق باشد.سال‌ ها است که انواع محصولات ضد تعریق حضور ثابت و پر رنگی در زندگی افراد دارند. افراد، فارغ از جنسیت، سن، شغل، میزان تحصیلات یا رتبه اجتماعی‌شان تلاش می‌کنند همواره آراسته و خوش‌ بو باشند.

عرق کردن

این موضوع روی اعتماد به نفسشان تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. حقیقت این است که هیچ آرایش صورت یا لباس فاخری به اندازه خوش بو تمیز بودن نمی‌تواند جلب توجه کند و به افراد عزت نفس و آرامش بدهد. به همین سبب است که انواع مام یا همان رول‌های ضد تعریق، استیک‌های ضد عرق، دئودورانت ها و سایر خوش بو کننده ها همیشه در سبد خرید افراد وجود داشته و جزو کالاهای واجب و روزانه به شمار می‌رود.

انتخاب مام و دئودورانت مناسب ، یکی از دغدغه های مهم در روزهای گرم محسوب می شود. البته شدت عرق کردن بدن شما ربط چندانی به فصل ها یا میزان فعالیت روزانه شما ندارد و ممکن است در روز های سرد هم دچار تعریق های شدید شوید و به ضد تعریق نیاز داشته باشید.

مام یا رول ضد تعریق چیست؟

بهتر است همین ابتدا به تعریف واژه “مام” بپردازیم. مام یک برند قدیمی رول ضد تعریق است. اما به دلیل آن که جزو اولین برندهای تولید این محصول بهداشتی بوده است، در ایران این واژه به عنوان یک محصول خاص شناخته می شود. درست مثل کلینکس، ریکا، رایت و.. که به عنوان نام اصلی دستمال کاغذی، مایع دستشویی و محلول شیشه پاک کن شناخته می شوند. ما نیز در این مقاله ” رول ضد تعریق” را در کنار واژه “مام “به کار خواهیم برد.

استیک ضد تعریق چیست؟

رول های ضد عرق جامد به عنوان استیک ضد عرق شناخته می شوند. در واقع رول های ضد تعریق همواره مایع و استیک ضد عرق محصولاتی جامد هستند. استیک ضد عرق یک ماده متراکم صابونی شکل است که یک لایه محافظ روی پوست بدن شما ایجاد می کنند. مکانیسم محافظتی استیک ضد عرق نیز درست مثل رول ضد تعریق است.

دئودورانت چیست؟

عرق واقعی بدن بو ندارد ( بی بو و بی رنگ است ) . بوی بدن هنگامی اتفاق می افتد که عرق بی بو با باکتری های روی پوست  بدن با هم ترکیب می شود و بسته به جایی از بدن که بدن عرق می کند میزان بوی عرق می تواند متفاوت باشد. غدد عرق به دلیل تولید باکتریها ، چربی یا پروتئین ، می تواند بوی قوی تری ایجاد کند.

مام ضد تعریق و دئودورانت

دئودورانت مانع از ایجاد و تجمع باکتری ها روی بدن و غدد عرقی می شود، اما از تعریق یا خیس شدن بر اثر عرق جلوگیری نمی کند. نحوه استفاده از آن نیز به این شکل است که باید مستقیما در ناحیه ی زیر بغل استفاده شود.

 

تفاوت بین دئودورانت و  مام ضد تعریق چیست؟

عمده تفاوت دئودورانت و ضد تعریق در عملکرد آنها است. دئودورانت باعث کاهش باکتری‌های سطح پوست می‌شود. در این خصوص لازم به توضیح است که خود عرق به خودی خود بو ندارد. آنچه که باعث بوی بد عرق می‌شود فعالیت باکتری‌هایی است که در سطح پوست زندگی می‌کنند.

این باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند و از سلول‌های مرده سطح پوست و عرق تغذیه می‌کنند. فعالیت‌های شیمیایی این باکتری‌ها برای تجزیه عرق، علت اصلی بوی بد عرق است. دئودورانت هم با از بین بردن این باکتری‌های سطح پوست از ایجاد بوی بد عرق جلوگیری می‌کند. اما محصولات بهداشتی که از آنها تحت عنوان محصولات ضد تعریق یاد می‌کنیم، مانند انواع مام همان طور که از نام آنها قابل حدس است، با تاثیر بر غدد تعریق و کاهش فعالیت آنها از تعریق جلوگیری می‌کنند.

مام ضد تعریق و دئودورانتبنابراین  بهترین راه می‌تواند استفاده از هر دو باشد. درست است که استفاده از دئودورانت برای رهایی از بوی بد عرق راه مناسبی است اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که در این صورت فقط از بوی بد عرق کاسته می‌شود نه از تعریق! بعضی از افراد از خیس شدن لباسشان بر اثر عرق حس ناخوشایندی دارند برای رهایی از این موضوع استفاده از انواع مام که تعریق را تا حدودی کاهش می‌دهد راه مناسبی است.

برتری دئودورانت ها به مام ضد تعریق:

۱- محصولات ضد تعریق برای مسدود کردن غدد تعریق و جلوگیری از عرق کردن دارای آلومینیوم هستند. آلومینیوم موجود در آنها ممکن است در تماس با لباس سبب زرد شدن لباس شود‌‌‌.
۲- درست است که محصولات ضد تعریق می‌توانند فعالیت غدد تعریق را در یک ناحیه کاهش دهند. اما باید توجه داشت که عرق کردن یک فرایند طبیعی است که باید رخ دهد. اگرچه می‌توان فعالیت غدد تعریق یک ناحیه را کم کرد اما ممکن است بدن برای جبران تعریق، سرعت تعریق دیگر نواحی بدن را افزایش دهد.

آیا مام ضد تعریق ها هم بوی بد را از بین می برد ؟

جواب این سوال هم بله است و هم خیر. از آنجا ماده ی ضد تعریق تولید عرق را متوقف می کند، از نظر تئوری نباید باکتری های موجود در پوست  با عرق ترکیب و بوی بد ایجاد کنند. اما اگر به درستی و در زمان مناسب استفاده نشود باعث افزایش بو و باکتری در ناحیه عرق و زیر بغل می شود. بنابراین مطمئن شوید که از ضد عرق به طور صحیح استفاده می کنید. شاید بهتر باشد از یک دئودورانت و ضد عرق به طور جداگانه استفاده کنید. برای بدست آوردن حداکثر تاثیر دئودورانت را قبل از رفتن به رختخواب و ضد عرق را در صبح ها استفاده کنید.

مام و دئودورانت ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

هر محصولی زمانی به عنوان بهترین در میان همتایان خود شناخته می شود که ویژگی های تعیین شده ای داشته باشند. هنگام خرید مام ها و ضد تعریق ها نیز برای اینکه بهترین محصول را تهیه کنید، باید با ویژگی هایی که این محصولات باید داشته باشند آشنا باشید. به همین دلیل لازم است در ابتدا بدانیم بهترین ضد عرق ها باید چه ویژگی هایی داشته باشند. مهمترین ملاک های یک ضد تعریق خوب عبارت است از:

 

1- ماندگاری مناسب

مهمترین ویژگی که ضد عرق ها باید داشته باشند این است که بتوانند حداقل 24 ساعت تاثیر خود را حفظ کنند. چرا که شغل برخی از افراد به گونه ای است که هنگام صبح از مام ها استفاده می کنند و در طول روز نیز دیگر امکان تجدید آن را ندارند. بنابراین بهتر است حداقل تاثیر مام روی بدن آن ها تا پایان روز ادامه داشته باشد. البته برخی دیگر از بهترین مارک های ضد تعریق محصولاتی دارند که می توانند تا 48 ساعت از تولید عرق بد بو جلوگیری کنند.

2- عدم ایجاد لک بر روی لباس

برخی از مام های ضد تعریق بر روی لباس لکه ایجاد میکنند. این لک به گونه ای است که مخصوصا در لباس های سفید، قابل پاک شدن نیست. این مشکل به خصوص زمان استفاده از مام های استیکی و رول های ضد تعریق به وجود می آیند. بنابراین بهترین ضد عرقی که می توانید استفاده کنید باید به طور کامل از لباس های شما حفاظت کند.

3- از بین بردن بوی بد بدن

برخی از افراد هنگام استفاده محصولات برخی از برندهای مختلف ضد تعریق ها احساس نارضایتی می کنند. چرا که آن طور که باید از بوی بد بدن جلوگیری نمی کند. این مساله دو دلیل دارد. یکی از آن ها این است که آن محصول با وجود کیفیت خوبی که دارد روی بدن آن شخص تاثیر گذار نیست. دومین دلیل نیز این است که از بهترین برندهای ضد عرق خرید نکرده ایم. مام ها و ضد تعریق های بی کیفیت، یا آن دسته که تقلبی هستند، هیچ تاثیری روی عرق بدن ندارند و استفاده از آن ها بی فایده است.

غرق کردن

4- رایحه مناسب

برخی از ضد تعریق ها به گونه ای ساخته می شوند که رایحه اضافه ای ندارند. این محصولات علاوه بر اینکه ممکن است کمی بوی عرق را منتشر کنند، استفاده از بادی اسپلش ها را نیز الزامی می کنند. بنابراین نکته دیگری که بهترین مارک های ضد عرق در نظر می گیرند این است که رایحه و عطر خوشایند و ملایمی برای محصولات خود در نظر بگیرند. این رایحه نه باید خیلی تند باشد که مشام را آزار بدهد، و نه خیلی ملایم باشد که به سرعت از بین برود.

5-  بدون حساسیت

برخی از مام ها و ضد تعریق هاباعث بروز حساسیت می شوند. این حساسیت شامل قرمز شدن پوست، خارش و ایجاد دانه های قرمز روی آن می شود. همین امر باعث می شود تا مدتی پس از بهبودی فرد نتواند هیچ محصول دیگری از ضد تعریق ها را استفاده کند. همین یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد به دنبال استفاده از بهترین ضد عرق زیر بغل گیاهی و طبیعی هستند. اما انتخاب از بین با کیفیت ترین محصولات ضد تعریق نیز باعث جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی می شود.

 

عاطفه عسکری
درباره ما
ارسال دیدگاه