مو و شناخت انواع آن

معرفی انواع مو

معرفی انواع و ویژگی های مو:

نوع مو دقیقاً ، از همان زمان کودکی تبدیل به یکی از مسائل مهم روزمره هر شخصی می شود. نگران نباشید؛ این یک موضوع کاملاً عادی و مرتبط با فرآیند رشد هر شخص است.در این مقاله به چند مورد از ویژگی های مو   و شناخت انواع آن می پردازیم به طور مفصل می پردازیم.

 

معرفی انواع مو

ویژگی های مو:

-نوع مو: صاف (straight)، موج دار (wavy)، فر (curly) و خیلی فر و پیچی (coily)

-منافذ مو

-قابلیت کشسانی مو

-ضخامت مو

 

 

انواع مو

بافت مو به شکل یا مدل تار موها گفته می شود. هر شخصی با بافت مشخصی از مو به دنیا می آید و ممکن است با گذر زمان این بافت تغییر کند. میزان فر به تعداد پیوندهای بین پروتئین ها در ساقه مو وابسته است. هرچه تعداد این پیوندها بیشتر باشد، مو فر تر و هرچه این تعداد کمتر باشد مو صاف تر می شود.

انواع مو

 

 موی صاف :

اگر موهای شما هیچگونه فر یا موجی ندارد، شما دارای موی صاف (نوع 1) هستید. افراد با موهای صاف بیشتر موهایی چرب دارند، به طوری که روغن طبیعی به راحتی تمام رشته مو را در بر می گیرد.

هر چند که نگهداری و مراقبت از موهای صاف به نسبت آسان است، اما به علت حجم کم اینگونه موها، مدل دادن به آن ها بسیار سخت است. شاید فکر کنید که موی صاف، تنها یک حالت دارد، اما در واقع 3 نوع موی صاف وجود دارد.

 

 

 نوع اول:

موهای صاف نوع اول، نازک هستند. این نوع موها نرم و درخشان بوده، ظاهر و حسی فوق العاده دارند اما اغلب دارای حجم کمی هستند.

نوع دوم:

این نوع  تا حدودی ضخیم تر از نوع قبلی است. همچنین دارای حجم بیشتری بوده و راحت تر می توان به آن مدل داد. بهترین مدل برای زنان دارای موهای نوع دوم، شنیون آپدو و یا شانه کردن موها به سمت بالا و عقب (اسلیک بک) است. این گونه مو نه خیلی متراکم است که حالت دادن به آن سخت باشد و نه خیلی کم حجم است که پوست سر را به راحتی بتوان دید.

نوع سوم:

نوع سوم، ضخیم ترین نوع مو در بین موهای صاف است. مدل دادن به این مو تا حدودی سخت تر از دو نوع دیگر است و فر کردن این نوع  با فر کننده ها بسیار سخت است. کوتاه کردن لایه ای موهای بلند این نوع  راحت ترین روش شکل دادن به آن ها است.

2. موی موج دار :

اگر شما دارای موهای موج دار طبیعی هستید، تارهای مو شما فر است، اما بیشتر شکلی “S” مانند دارند تا اینکه پیچی باشند. زنان با موهای موجی شکل، همیشه در گیر در دنیایی مابین موهای صاف و موهای کاملاً فر هستند، زیرا موهایشان در واقع نه صاف است و نه فر. موهای موج دار به طور عمومی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک هستند.

همانند موهای صاف، سه نوع موی موج دار وجود دارند.

 

نوع اول:

اگر شما دارای موی موج دار یا ویوی نوع اول هستید، در واقع شما به طور طبیعی موهایی با ظاهر “ساحلی” دارید؛ مویی که بسیاری از زنان با موهای صاف با انواع محصولات مو و حالت دهنده ها سعی می کنند که چنین مویی داشته باشند. مدل نوع 2A تا حدودی انحنا در راستای ساقه مو دارد و به اندازه دو نوع دیگر مجعد نمی شود. چون این نوع مو جزء موهای نازک است، بلندی مو تا شانه کمک می کند که بتوانید راحت تر آن را فرم دهید.

نوع دوم:

موهای موج دار نوع دوم تا حدودی ضخیم تر و مشخص تر از نوع قبل هستند. این نوع مو تمایل زیادی به مجعد شدن دارد، اما با استفاده از محصولات مراقبت از موی مناسب موهای خود می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید و آن را حالت پذیرتر کنید.

نوع سوم:

اگر دارای موهای ویوی نوع سوم باشید، ممکن است به نظر برسد که موهایتان فر است، به طوری که حلقه های مارپیچ بزرگ در موهایتان وجو دارد. با داشتن این نوع مو، در اکثر روزها، مجعد شدن یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که با آن سروکار دارید.

3. موهای فر :

موهای فر، در واقع حلقه های بیشتری از موهای موج دار دارند. زنان دارای موهای فر می توانند موهایی با حلقه های بزرگ و آزاد یا با حلقه های ریز و متراکم داشته باشند. همانند انواع دیگر مو، موهای فر نیز دارای 3 دسته بندی مختلف هستند که بر اساس ضخامت مو و یا اندازه حلقه فر با هم متفاوت هستند.

هرچند برای مدل دادن به موهای فر باید وقت بیشتری صرف کرد، شما نیاز ندارید که هر روز موهایتان را بشویید؛ به عبارت دیگر بهتر است که این کار را نکنید، زیرا موهای فر خشک تر از موهای صاف هستند. با داشتن موهای فر، شما انتخاب های بسیار زیادی برای کوتاه کردن و مدل دادن به موهایتان خواهید داشت.

 

نوع اول:

موهای فر نوع اول، نازک ترین نوع مو در مقایسه با 2 نوع دیگر هستند و بزرگترین و شل ترین حلقه ها را دارند. شکل دادن مدل نوع  اول راحت تر از دو نوع دیگر است، هرچند که این نوع مو، تمایل زیادی به مجعد شدن دارد.

نوع دوم:

اگر شما دارای فر نوع دوم باشید، موهایتان دارای حلقه های فنری است، که بقیه زنان به آن غبطه خواهند خورد. فرهای شما نه نازک و نه بسیار ضخیم است. با انتخاب محصولات مرطوب کننده مناسب، شما می توانید فر موهایتان را در حالتی ایده آل نگه دارید.

نوع سوم:

فر نوع سوم دارای ترکیبی از حلقه های متراکم و کوچک است. اگر دارای موهای فر 3C باشید، حتما متوجه شده اید که حلقه های مویتان ضخیم بوده و به نرمی که مورد نظر شما است نمی باشند. استفاده از شامپو و نرم کننده های با کیفیت کمک می کند که تا حدودی موهایتان نرم تر شود.

4. موهای خیلی فر و پیچی :

موهای خیلی فر و پیچی به نوعی یکی از انواع موهای فر هستند. زنان دارای موهای خیلی فر، معمولا دارای ترکیبی از موهای “S” و “Z” شکل هستند. خانم های با موهای خیلی فر معمولاً ترجیح می دهند که موهای خود را کوتاه نگه دارند تا بتوانند راحت تر به آن رسیدگی کنند، اما مدل موهای متنوعی وجود دارند که می توانند جلوه ای بهتر به این نوع بدهند. موهای خیلی فر دارای 3 نوع مختلف هستند.

 

نوع اول:

موهای خیلی فر نوع اول اغلب دارای بافتی ظریف هستند و ظاهری سیمی شکل دارند. این نوع مو اغلب به علت وجود فر های خیلی زیاد و ریز S شکل، ظاهری متراکم دارند. بهتر است با این نوع موها بسیار مهربان باشید و برای آن زیاد از مرطوب کننده استفاده کنید. به خاطر داشته باشید استفاده از مرطوب کننده لزوماً به معنی استفاده از روغن های مو نیست. ماسک های حالت دهنده عمقی مو و همچنین کرم های مغذی انتخاب هایی مناسب برای داشتن موهایی سالم هستند. کارشناسان توصیه می کنند که اگر چنین مویی دارید با آن کنار بیایید و از مدل مویی استفاده کنید که بتوانید به طور مداوم از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

نوع دوم:

موی پیچی نوع دوم بیشتر دارای فر “Z” شکل (در مقایسه با “S” شکل) هستند. این نوع مو معمولاً ضعیف و شکننده هستند و می توانند دارای تراکم متوسط یا زیاد باشند.

نوع سوم:

موی خیلی فر نوع سوم بسیار مشابه نوع دوم است، ولی با این تفاوت که تقریبا تمام تارهای مو دارای فر “Z” شکل هستند و بسیار متراکم به نظر می رسند. این نوع موها بسیار شکننده هستند، به طوری که اگر شما موهایتان را با خشونت شانه کنید، تارهای مو به راحتی می شکنند. برای اینکه طراوت این نوع موها را حفظ کنید لازم است که به طور مداوم روی موهایتان از محصولات مراقبت از مو مغذی، استفاده کنید. روغن نارگیل و شی باتر، یکی از بهترین انتخاب ها برای این نوع مو هستند.

 

چگونه فر مو ایجاد می شود؟

ظاهر مو از نظر ساختاری خیلی ساده است. ساقه که خارج از پوست سر قرار دارد و ریشه. مو در اصل از پروتئین محکمی به نام کراتین تشکیل شده است. مقدار کراتین ها و سایر پروتئین ها در سلول های فولیکول مو تنظیم می شوند. تمام این پروتئین ها بخشی از ساختار مو هستند و حاوی اتم های سولفور (گوگرد) می باشند. هنگامی که دو اتم سولفور جفت شده و به هم می پیوندند، تشکیل یک پیوند بین پروتئینی می دهند. تشکیل همین پیوندهای بین مولکولی است که سبب ایجاد فر در موهای شما می شود و هرچه تعداد این پیوندها بیشتر باشد، شما موهایی فر تر خواهید داشت.

اگر دقیقاً نمی­ دانید که موهایتان در کدام دسته بندی مو قرار دارد، دفعه بعدی که موهایتان را شستید، بدون اینکه از محصولات بعد از حمام روی موهایتان استفاده کنید، اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی و با هوا خشک شود.

 

انواع مو

 

ضخامت مو:

وقتی ما صحبت از ضخامت مو می کنیم، دقیقاً منظورمان قطر تارهای مو است. ضخامت تار مو است که تعیین می کند، موهایتان تا چه حد حالت پذیر است و اینکه چطور در برابر محصولات مراقبت مو از خود واکنش نشان می دهد. به طور کلی موها می توانند دارای 3 نوع ساختار متفاوت باشند: نازک، متوسط و ضخیم.

 

راحت ترین و در دسترس ترین روش تشخیص ضخامت مو این است که، یک تار موی خودتان را از برس سرتان برداشته و بر روی یک سطح صاف و هموار قرار دهید. یک رشته نخ خیاطی معمولی (ترجیحاً همرنگ تار مو) را به اندازه تقریبی تار موهایتان بریده و در کنار تار  قرار دهید. اگر موهایتان نازک تر از نخ خیاطی به نظر می رسید، پس شما موهایی نازک دارید. اگر ضخامت موی شما بیشتر از نخ بود، پس احتمالاً دارای موهایی ضخیم هستید. هرچیزی بین این دو، نشان می دهد که دارای موهایی با ضخامت متوسط هستید.

همچنین می توانید ساختار موهایتان را با بررسی مدت زمانی که حالت خود را به خوبی حفظ می کند، تشخیص دهید. -موهای نازک اغلب لخت هستند.

-موهای با ضخامت متوسط معمولا به راحتی حالت می گیرند و برای مدت طولانی تری می توانند این حالت را حفظ کنند. -موهای ضخیم معمولا برای مدت طولانی می توانند فر را حفظ کنند، اما اغلب به سختی حالت می پذیرند و انعطاف پذیری کمی دارند.

منافذ مو:

منظور از منافذ، توانایی مو در جذب رطوبت و مواد موجود در محصولات بهداشتی مرتبط با آن است. اگرچه منافذ مو برخلاف بافت و ساختار آن، چندان مورد توجه افراد نیست، اما دانستن اینکه منافذ موهایتان چگونه است، کمک می کند که به راحتی تعیین کنید که باید از چه محصولاتی برای مراقبت از موهایتان استفاده کنید.

یکی از راحت ترین روش های تعیین اینکه موهایتان تا چه اندازه متخلخل است، این است که یک تار موی خود را درون یک ظرف آب بیاندازید. اگر غرق شد و در ته ظرف قرار گرفت، پس موهایتان کاملا متخلخل است و به سرعت رطوبت را جذب خودش می کند. اگر موی شما درون آب غرق شد اما در میان آب غوطه ور ماند و به ته ظرف نرسید، پس دارای موهایی کاملا متعادل و نرمال در میزان منافذ هستید. در نهایت، اگر  در بالای آب غوطه ور ماند، پس منافذ موهایتان بسیار کم بوده و به سختی رطوبت را در خود جذب می کند.

منافذ مو

 

مو با منافذ زیاد:

به طور کلی، موهای دارای منافذ زیاد، به علت تخلخل و شکستگی های زیاد اطراف کوتیکول (بیرونی ترین لایه ساقه مو)، مستعد آسیب بیشتری هستند زیرا به سرعت مواد شیمیایی موجود در محصولات مو را جذب خود می کنند. از طرف دیگر، این نواحی آسیب دیده اطراف کوتیکول، سبب می شوند که رطوبت آن به سرعت از بین برود و موهایی خشک و شکننده باقی بمانند. برای اینگونه موها، بهتر است که از حالت دهنده های حرارتی (مانند اتوی مو) و استفاده از مواد شیمیایی تند و بی کیفیت، که سبب خشک تر شدن و آسیب دیدن بیشتر مو می شوند، اجتناب شود. در عوض بهتر است از ماسک موهای مغذی، روغن ها و محصولات مراقبت از موی با کیفیت که رطوبت اضافه به موها تزریق می کنند، استفاده کرد. این امر سبب بسته شدن منافذ کوتیکول ها شده و از آسیب های آتی جلوگیری می کند.

مو با منافذ نرمال:

موهای دارای تخلخل نرمال، کمتر مستعد آسیب دیدن هستند. این گونه موها مقدار متعادلی از رطوبت را جذب خود می کنند. اگر دارای چنین موهایی باشید، بعد شستن آن ها، حسی مرطوب اما نه چسبنده روی مو خواهید داشت. این نوع از مو نیاز به مراقبت خاصی نداشته و معمولاً انواع مدل ها بر روی آن ها به خوبی باقی می ماند.

 مو با منافذ کم:

این گونه موها معمولاً دیرتر از دو نوع دیگر خشک می شوند. به طور کلی، موهای با منافذ کم، موهایی هستند که از جذب آب یا رطوبت به درون تارهای مو جلوگیری می کنند. بزرگ ترین مشکل در این نوع موها جذب کم محصولات استفاده شده، به درون موها است. در موهای با تخلخل کم، آب تمایل دارد که بر روی موها باقی بماند و محصولات مورد استفاده برای مراقبت از مو، به جای اینکه به داخل مو نفوذ کنند در لایه بیرونی آن باقی می مانند. در این حالت، معمولاً موها پس از شستشو به مدت طولانی تری مرطوب باقی می مانند و حسی چسبنده روی سر ایجاد می کنند.

تراکم مو:

تراکم و یا دانسیته موهای شما در واقع نشان دهنده این است که چه مقدار (تعداد تارهای مو) بر روی سر خود دارید.  شما می توانید موهایی نازک اما متراکم داشته باشید.بنابراین تراکم با ضخامت مو متفاوت است. به طور کلی ما سه نوع دانسیته  داریم که با قرار گرفتن در جلوی آینه، می توانید دانسیته موهایتان را تعیین کنید.

 

یک دسته بزرگ از موهای خود را بگیرید و آن را کنار بزنید. اینکه چه مقدار از پوست سرتان را می توانید ببینید، تعیین کننده تراکم موهای شما است.

تراکم کم:

اگر به راحتی می توانید پوست سر خود را ببینید، پس دانسیته موهای شما کم است. در این حالت گفته می شود موهایی کم پشت دارید.

تراکم متوسط:

اگر شما می توانید به طور جزیی و از زیر موهایتان، پوست سر خود را ببینید، موهای شما دارای تراکم متوسط است.

تراکم زیاد:

اگر به سختی بتوانید پوست سر خود را ببینید، پس شما دارای موهایی متراکم هستید.

 

 

تراکم مو

قابلیت کشسانی مو:

الاستیسیته مو، به معنی طولی است که یک رشته مو می تواند کش بیاید، قبل از اینکه به حالت اولیه خود برگردد. این مشخصه یکی از نشانه های بسیار مهم سلامت مو است. مو با قابلیت کشسانی بالا، دارای درخشندگی زیاد و جهش خوب است و به عنوان قوی ترین نوع  شناخته می شود.

 

برای اینکه بتوانید قابلیت کشسانی موهایتان را بررسی کنید، یک تار آن را بگیرید و از دو طرف تا جایی که می توانید بکشید. بسته به نتیجه به دست آمده، میزان کشسانی موهای شما در سه دسته بندی مختلف می تواند جای بگیرد.

قابلیت کشسانی زیاد:

اگر موهای شما به میزان زیادی کش آمد بدون اینکه فوراً پاره شود، نشان دهنده این است که موهای شما قابلیت ارتجاعی بالایی دارد. این بدین معنی است که شما موهایی قوی دارید. مو با قابلیت کشسانی بالا، هنگامی که مرطوب باشد، می تواند تا 50 درصد طول خودش کش بیاید. اغلب موهای ضخیم دارای خاصیت ارتجاعی بالاتری هستند.

قابلیت کشسانی متوسط:

اگر موهای شما قبل از پاره شدن تا حدودی کش آمد، این نشان دهنده قابلیت کشسانی متوسط است. اکثر خانم ها دارای موهایی با خاصیت ارتجاعی متوسط هستند. افراد دارای اینگونه مو، با استفاده از ماسک های طبیعی و روغن های مو، می توانند به موهای خود استحکام ببخشند.

قابلیت کشسانی کم:

اگر مو بلافاصله پس از کشیدن پاره شد، یعنی قابلیت کشسانی پایینی دارد.  اینگونه موها نیاز به استفاده از محصولات مراقبت از مو با کیفیت دارند. استفاده از مواد شیمیایی نظیر رنگ و دکلره باعث کاهش قابلیت کشسانی می گردد. برای بهبود قابلیت ارتجاعی این نوع موها، استفاده از شامپوهای تقویت کننده کوتیکول های مو توصیه  می شود.

کشسانی مو

 

دلایل تغییر نوع و بافت مو با گذر زمان:

تغییر در موها، مخصوصاً با افزایش سن کاملاً نرمال است. این تغییرات می تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد که در ادامه چند مورد از آن ها را شرح می دهیم.

تغییرات هورمونی:

استروژن اضافه، باعث قطع ریزش موهای زنان شده و موهایشان بلندتر، متراکم تر و به طور کلی زیباتر می شود.

پس از به دنیا آمدن بچه و بازگشت میزان استروژن به سطح نرمال آن، مادران متوجه ریزش بیش از حد موهایشان می شوند. اگرچه این مقدار ریزش بسیار نگران کننده (و البته بسیار زیاد) به نظر می رسد، اما درواقع این حالت، جبران مقدار ریزش موی نرمالی است که باید اتفاق می افتاد، اما به واسطه دوران بارداری به تعویق افتاد.

تغییرات هورمونی در زنانی هم که باردار نیستند به طور عادی اتفاق می افتد که این مورد بر موهایشان نیز اثر گذار است. اگر خیلی نگران تغییر حالت موهایتان هستید، بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید.

سبک زندگی و رژیم غذایی:

استفاده بیشتر از غذاهای حاوی امگا-3 مانند سالمون، تخم مرغ و کلم سبب می شود که موهای شما سالم تر به نظر بیاید. همچنین پیشنهاد می شود برای داشتن موهایی بهتر به طور روزانه از مولتی ویتامین استفاده کنید.

استفاده بیش از حد از حالت دهنده های حرارتی و رنگ ها:

داشتن مدل موهای مختلف همیشه جذاب است.اما استفاده زیاد از دکلره و رنگ موهای شما را قطعاً تغییر زیادی خواهد کرد.

افزایش سن:

با بالارفتن سن، می بینید که موهای خاکستری و سفید کم کم جای موهای قبلی شما را می گیرند. موهای خاکستری زبرتر و مقداری خشک تر از موهایی هستند که از قبل به عنوان موهای خود به آن عادت داشتید. عموماً کار زیادی از دست شما برای جلوگیری از خاکستری شدن موهایتان بر نمی آید. شما تنها می توانید به کمک محصولات مراقبتی تاحدودی موهای جدیدتان را نرم تر و حالت پذیرتر کنید.

عوامل دیگر:

داروهای شیمیایی همانند شیمی درمانی  نیز از دیگر عوامل تغییر نوع و بافت مو می شود. معمولاً پس از تمام شدن این گونه درمان ها، موها ممکن است شکل طبیعی قبل خود را به دست نیاورند. بنابراین ضروری است که برای داشتن موهایی باب طبع خود، حتماً با متخصصین مو مشورت کنند.

 

انواع مو

 

 

 

 

عاطفه عسکری
درباره ما
ارسال دیدگاه